آموزش نصب و راه اندازی دزدگیر اماکن, مقالات

آژیر بی مورد دزدگیر اماکن و روش های رفع آن

آژیر بی مورد

آژیر بی مورد یا در اصطلاح لاتین False Alarm آلارم بی مورد از مباحث بسیار مهمی است که در سیستم های اعلام سرقت با آن مواجه میشویم ساده تر بگوییم هیچ مجری و یا کارفرمایی نبوده که تا بحال با این مورد برخورد نکرده باشد. گاهی اوقات تکرار شدن بیش از حد آن میتواند علاوه بر ایجاد استرس برای کارفرما، موجب صلب اعتماد وی از پیمانکار پروژه شود.

آژیر بی مورد چیست ؟

پیش از هر چیز توصیه میشود در انتخاب یک سیستم اعلام سرقت و ادوات جانبی آن از جمله سنسور های مادون قرمز نهایت دقت را داشته باشید . به زبان ساده بگوئیم کیفیت ،امنیت را فدای قیمت نکنید. امروزه باپیشرفت در عرصه حفاظت محیطی، سیستم های طراحی و تولید میشوند که به طور کامل و بعضا هوشمند جزئیات آلارم مربوطه را از طریق تلفن، پیامک، و یا اپلیکیشن خاص به اطلاع مالک میرسانند که این امر ما را در عیب یابی سیستم یاری میرساند.

دلایل آژیر بی مورد دزدگیر اماکن

برخی از دلایل آلارم بی مورد در سیستم های حفاظتی تغییرات دما بصورت ناگهانی و یا بیش از حد تحریکات خارجی و تغییرات ناگهانی طیف نوری در محیط تحریک آشکارساز ها توسط حشرات و حیوانات ریز گرد ها و غبار هوا در محیط های کارگاهی تکان خوردن اجسام همچون پرده و پنجره طول سیم کشی طولانی و افت جریان نصب سنسور در مقابل کانال های هوا از جمله کولر گرما و سرمای بیش از حد و خارج از استاندارد لرزش زمین و ارتعاشات حاصل از آن نصب سنسور بر روی دیوار ها و ستون های غیر مستحکم نور خورشید و انعکاس اشعه آن به درون سنسور pir نصب آشکار سازها در مقابل پنجره ها لرزش در تیغه های مگنت دزدگیر نصب چشمی دزدگیر در مجاورت بخاری و شومینه استفاده از کابل های غیر استاندارد نصب تعداد زیاد چشمی در یک منطقه اختلال فرکانسی در برخی سیستم های اعلام سرقت

در زمان عیب یابی به این نکات توجه کنید

هشدار دهنده های صوتی و نوری را موقتا قطع کنید
حافظه های مربوط به تلفن کننده را پاک کنید
شماره کارفرما و یک شماره ضروری دیگر را جهت انجام تست های لازم به دستگاه تلفن کننده بدهید
پس از اتمام مراحل تست و عیب یابی تمامی تنظیمات مجددا انجام شود

بررسی عوامل تحریک و زمان وقوع خطا

داده های خود را بر اساس اطلاعات کارفرما ثبت میکنیم به طور مثال یک سیستم دزدگیر در فروشگاهی نصب شده که به طور معمول از ساعت ۱۲ نیمه شب تا ۷ صبح تعطیل میباشد و مالک اعلام میدارد که آلارم به طور معمول راس ساعت ۲ نیمه شب اتفاق میفتد. پس زمان احتمالی تحریک شد ساعت ۲ نیمه شب. در مرحله بعدی باید منطقه تحریک شده را پیدا کنیم . این مورد از اصلی ترین موراد رفع ایراد آژیر بی مورد به شمار میرود.

این مقاله را هم بخوانید: انواع سنسور های تشخیص حرکت

باید به یکسری از نصابان سیستم حفاظتی تحسین گفت که آینده نگر هستند و همچنین منضبط. یک نصاب حرفه ای پس از اتمام کار نصب منطقه های نصب چشمی را به تفکیک در دفترچه سیستم اعلام سرقت یادداشت میکند تا در زمان تعمیر و نگهداری و یا سرویس های دوره ای سیستم از اطلاعات اولیه خود بهره لازم را ببرد.

منطقه تحریک شده را شناسایی کنید

منطقه تحریک به چندین روش قابل شناسایی است. ساده ترین روش که اغلب در اکثر سیستم ها مرسوم میباشد چشمک زدن چراغ آلارم و روشن شدن و ثابت ماندن چراغ زون مربوطه روی دستگاه مرکزی است که از این روش ساده میتوان به محل تحریک پی برد. در سیستم های پیشرفته تر اعلام منطقه تحریک شده توسط سیستم از طریق پیامک به اطلاع کارفرما میرسد همچنین با استفاده از سیستم گزارش گیری در نسخه نرم افزاری نیز میتوان از تشخیص محل مربوطه مطلع شد. خب تا اینجا خوب پیشرفتیم شناسایی زمان تحریک منطقه تحریک شده مرحله بعدی بررسی محیطی است حالا باید سراغ آن قسمت از محیط که تحریک در آن صورت گرفته برویم و از نظر محیطی بررسی های لازم و دقیق را انجام دهیم.

کنترل ورودی ها و یافتن منطقه آژیر خطا

پیش از هر چیز از بسته بودن محیط مطمئن میشویم. موردی که اغلب در محیط های صنعتی و کارخانجات به دلیل باز بودن و یا خراب بودن سقف و یا پنجره و در محیط های مسکونی یا اداری شکسته بودن شیشه ها با آن مواجه میشویم که باعث نفوذ پرنده گان و حشرات موزی به محیط میشود. • در مقاله نکات مهم در مورد نصب چشمی دزدگیر گفتیم که مورادی چون نور خورشید و حرارت ایجاد شده توسط سیستم گرمایشی ، لرزش، وجود حشرات و… باعث تحریک چشمی میشود. پس توصیه میشود حتما به موراد ذکر شده در این مقاله توجه کنید.

این مقاله را هم بخوانید: تنظیمات چشمی دزدگیر

صبور باشید و کنجکاو

فراموش نکنید که رفع ایراد در مورد آژیر بی مورد و آلارم مزاحم اغلب به یک مرحله مراجعه به محل ختم نمیشود پس برای رفع سوء تفاهمات احتمالی بین خود و کارفرما با صداقت او را توجیه کنید سیاست طلب میکنید گاهی نیز از صبر و شکیبایی وی تقدیر به عمل آورید چون این مسئله جز با آرامش ،تفکر و بررسی دقیق موارد ذکر شده میسر نمیشود. پس از بررسی کامل عوامل محیطی و اطمینان از اینکه نقشی در تحریک دستگاه ما ندارند به سراغ تجهیزات خود از جمله دستگاه مرکزی، سیم های رابط و از همه مهمتر چشمی ها و سنسور ها میرویم.

تست چشمی دزدگیر

پوشاندن و مسدود کردن چشمی فعال کردن سیستم و زیر بار گذاشتن سیستم زمان تست در این موراد اغلب بین چند دقیقه تا چندین ساعت و حتی در مواردی تا چندین روز متغیر میباشد. باید جای خالی این سنسور را با چشم بی سیم و یا یک چشم جایگزین پر کنیم. در برخی اوقات نیز میتوان چشمی ها و یا زون مربوطه را با یکدیگر جابجا کرد . در صورت تغییر شرایط خطا (شرایط اولیه را حتما ثبت کنید) . احتمال به خراب بودن چشم بالا میرود که در این موراد باید چشم مورد نظر را از مدار جدا کرده و آزمایشات لازم از جمله تست رله چشمی یا تست سنسور PIR را انجام داد ولی توصیه بنده با توجه به تجربه گذشته این است که درصد ریسک را به صفر برسانیم به خصوص در مورد پروژه های راه دور باید تعویض سنسور در اولویت کار ما باشد.

تست چشمی بی سیم

در مورد چشم های بی سیم نیز حتما از سلامت باتری چشم مطمئن شوید و در مواقع لزوم جهت برطرف کردن احتمال آلارم در مورد این سنسور ها آنها را ریست کرده و مجددا کد دهی میکنیم. برای کد دهی و تنظیم فرکانس چشم بی سیم میتوانید به این آموزش مراجعه کنید. فراموش نکنید که ریست کردن فرکانسی دستگاه ریموت های ما را نیز از کار می اندازد پس بعد از کد دهی چشمهای بی سیم ریموت ها را نیز به ترتیب کد دهی میکنیم.

این مقاله را هم بخوانید: نکات مهم در مورد نصب چشمی دزدگیر

کد دهی صحیح از آژیر بی مورد جلوگیری میکند

اول تحریک چشم و یا نگهداشتن دکمه ریموت بعد فشردن لحظه ای دکمه LRN دستگاه. در مورد مگنت های درب و پنجره لرزش بیش از حد مجاز و یا کم بودن فاصله تیغه های تحریک پذیر میتواند موجب خطا باشد. اگر به زون مربوطه روی دستگاه مشکوک شدیم زون را از روی ترمینال اصلی که معمولا با حرف Z شماره بندی میشوند ( Z1.Z2…Z4) را ببندیم اگر ایراد برطرف نشد یعنی همچنان زون بسته شده فرمان آلارم را صادر کند باید دستگاه مربوطه را جهت بررسی و رفع ایراد به تعمیرگاه ارسال کنیم. پس فراموش نکنیم که با توجه به درصد پایین احتمال خرابی در پنل اصلی تست دستگاه را باید در اخرین مرحله انجام دهیم.  ارسال سانترال اعلام سرقت به تعمیرگاه موجب اتلاف وقت طرفین و بی اعتمادی کارفرما به فرد نصب کننده دزدگیر و اعتبار برند مربوطه میشود.

چند نکته مهم در مورد نصب چشمی بی سیم

چشمی بیسیم را در کنج و زاویه 90 درجه نصب کنید
رعایت فاصله مناسب با دیگر ادوات بیسیم رعایت شود
حتما از بهترین نوع باتری برای تغذیه چشمی استفاده کنید
عدم استفاده از چشمی بیسیم در محیط های بانکی
چک کردن دوره ای با ذکر تاریخ تعویض باتری
چشمی بیسیم را در مقابل نور خورشید نصب نکنید
برای جلوگیری از آژیر خطا چشمی در کنار ادوات گرمایشی نصب نشود
تنظیمات کاهش مصرف باتری انجام شود
در صورت استفاده از چند سنسور حتما تفکیک زون صورت گیرد

رعایت موارد زیر در برطرف کردن آژیر بی مورد موثر است

1. اطمینان از محکم بودن اتصالات سر سیم ها به پنل مرکزی دزدگیر
2. استاندارد بودن سیم ها از نظر سطح مقطع و طول مسیر
3. تقسیم بار جریان بین سنسور ها به تساوی استاندارد
4. بررسی سلامت باتری بک آپ سیستم
5. بررسی زون های بی سیم و جابجایی آنها با هم

مالکیت فکری و تولید این محتوا به ثبت رسیده و متعلق به مجموعه فنی مهندسی پارسا می باشد. هرگونه کپی برداری از این مطالب ممنوع است و تنها با ذکر نام مجموعه فنی مهندسی پارسا و لینک این محتوا مجاز می باشد.

 

22 دیدگاه در “آژیر بی مورد دزدگیر اماکن و روش های رفع آن

 1. علیرضا گفت:

  سلام ما در شمال دزدگیر گذاشتیم رطوبت خیلی بالا است ‌ شبها آلارم خطا می ده زون ها ۱ و۲ هست چشمی ۲۰۶ وزنی بستم بازم خطا شب تکرار می شه ، خواستم ببینم رطوبت ۸۵ درصد مز تونه باعث خطا بشه؟ و اینکه اگه مثلا عنکبوت روی چشمی وزنی بشینه می تونه تحریکش کنه یا در مورد چشمی های وزنی فقط وزن مورد نظر قابلیت تحریک و داره؟ ممنون

  1. ادمین سایت گفت:

   درود به شما
   یکی از عوامل تحریک کننده سنسور میتونه رطوبت بالا باشه و خب طبق فرمایش شما 85 درصد هست. مورد دوم در مورد تحریک سنسور توسط عنکبوت که بعید هست حشره بتونه سنسور وزنی رو تحریک کنه.

 2. حیدری گفت:

  سلام
  من به تازگی دزدگیر در منزلم نصب کردم ولی بعضی وقتها ۳ تا زون همزمان و بدون دلیل تحریک میشن و آلارم میزند که چراغ هر ۳ زون هم روی دستگاه مرکزی روشن میماند و تا مدتی در همان وضعیت میمانند، مدل دزدگیر جی ام کا
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین سایت گفت:

   درود به شما
   آلارم خطا به عوامل متعددی بستگی دارد

   مورد پیش آمده برای شما باید توسط تکنسین نصب بررسی و رفع ایراد گردد.

 3. پناهیان گفت:

  سلام من دوتا چشمی بستم آژیر خطا داره مدام میشه راهنمایی کنید که چطور بفهمم کدوم یکیه انگار یکیش خرابه

  1. ادمین سایت گفت:

   دورد به شما دوست گرامی
   خیلی ساده است. یکی رو از مدار خارج کنید . با یک چشمی تست کنید مشخص میشه

 4. رضا گفت:

  سلام
  لطفا باتری رو تست و در صورت نیاز تعویض کنید

 5. دارا اسدپور گفت:

  بسیار کاربردی و مفید بود موراد خوبی ذکر شده در این مطلب من یک دزدگیر چینی خریدم متاسفانه شرکت فروشنده تعطیل شد و مدام آژیر بی مورد همسایه های بنده رو اذیت میکنه آیا امکان تعمیر دزدگیر وجود داره مدل Hitron xtra ؟؟

 6. علی گفت:

  سلام، بنده مطلبتون خوندم اما مشکل دزدگیر بنده هیچکدام نیست ، دزدگیر جابجا کردیم چهار تا چشمی داشت ما دوتا گذاشتیم محل جدید مشکل اینجاست بعد 4 دقیقه خود به خود الارم میزنه ، تست کردم اصلا هیچ لرزه ای نیست ، حتی چراغ چشمی که حرکت نشون میده قرمز میشه هیچی نمیشه اما شروع به الارم میکنه، مدل دزدگیر بنده اس پی اس هست.میشه راهنمایی کنید؟
  درضمن نصب و باز کردن هر بار توسط نصاب انجام میشه
  تشکر

  1. ادمین سایت گفت:

   درود به شما
   پیشنهاد میکنم با شرکت تماس بگیرید و مشکلتون رو با شرح کامل برای مسئول فنی توضیح بدید. اگر بتونیم شما رو کمک خواهیم کرد

  2. محمد گفت:

   باطری دستگاه رو چک کن

  3. مژگان ساداتی گفت:

   کاش نصاب های دزدگیر قبل اینکه بیان خونه مردم توسط جایی و ارگان هایی صلاحیت کارشون تایید بشه . از طریق دیوار از یک اقایی دزدگیر فایو استار خریدم برای خونه خودشون اوردن و نصب کردن از روزی که نصب شده مدام بی مورد آژیر میزنه کلافه شدیم واقعا
   با شرکت شما تماس گرفتم و تلفنی همکاراتون مشاوره داد ممنونم واقعا ازتون ولی موردی مطرح کرد بخش فنی تون و اونم این بود که مارک چشمی که برای ما کار شده خوب نبوده و ترجیحا باید عوض بشه میخواستم ببینم آیا شما تایید مبکنیدپ
   مارک فوتال کارتنش سفید و ابی هست؟؟ با چه مدلی عوض کنم …….. ایا کسیو دارید برای ما انجام بده هزینه اش هم هر چقدر بشه پرداخت میکنم از شمال تا تهران ما رو کشونده دزدگیر الکی با کلی استرس و ترس سرقت
   خواهش میکنم کمک کنید…………

   1. ادمین سایت گفت:

    با درود خانم ساداتی
    طبق قانون اتحادیه صنف سیستم های حفاظتی نصاب های معتبر همگی با تایید این مرجع دارای کارت نصابی هستند.
    بله فرمایش همکارم تایید میشه چشمی فوتال ضعیف ترین و از ارزان ترین چشمی های بازار هست.
    این چشمی رو پیشنهاد میکنم:

    https://parsasecurity.com/product/pet-motion-detector-105/
    برای تعویض سنسور ها و درخواست تکنسین با شرکت تماس بگیرید
    02133353197
    02133345507

 7. علیرضا یاوری گفت:

  سلام وقت به خیر یه دونه درگیر فایو استار دارم تو حالت غیرفعال جلوی یکی از چشما که میری آژیر می کشه شما میدانید چرا؟

  1. مدیر فروش گفت:

   درود به شما
   پس از بررسی صحت سیم کشی و اتصالات مربوطه .. تنظیمات زون ها رو بررسی و در صورت لزوم دستگاه را ریست نرم افزاری کرده و مجدد برنامه ریزی کنید.
   چشمی خود را به زون های 1 و 2 متصل کنید. برنامه زون برای چشمی ها باید بر روی حالت 12 ساعته باشد

  2. محمدی گفت:

   علتش باز بودن ۲۴ ساعته اون زون هست

 8. ع.صلاحلو گفت:

  واقعا دستتون درد نکنه .. مطلب عالی و مفید بود … دو بار خوندم

 9. مهدی گفت:

  سلام
  در حالت غیر فعال بودن دزدگیر از مقابل چشمی مه رد میشویم صدای بوق می دهد

  1. مدیر فروش گفت:

   درود به شما
   برای غیر فعال کردن این حالت نیاز به تغییر برنامه دستگاه دارید در این مورد با بخش فنی مجموعه در تماس باشید

 10. مدیر فروش گفت:

  درود به شما
  همانطور که حضرتعالی مشاهده و مطالعه کردید در مطلب بالا به موارد بسیاری که موجب آلارم بی مورد میشود اشاره شده که هر کدام ازین موارد به تنهایی موجب آژیر خطا و مزاحمت هایی برای ساکنین میشود.
  ابتدا باید از کیفیت تجهیزات و استاندارد بودن آنها و همینطور سازگاری کامل المان ها با هم مطمئن شوید. موارد زیر هم در بروز خطا تاثیر گذار هستند
  نصب و سربندی غیر اصولی
  ضعف باتری های پشتیبان
  عدم استفاده پیمانکار از کابل های استاندارد
  طول زیاد مسیر سیم کشی
  نصب سنسور ها در مکان نا مناسب
  و…

  پیشنهاد میکنم به صورت حضوری با یک کارشناس در محل ساختمان ملاقات کنید تا رفع ایراد توسط متخصص صورت بگیره و از دست کاری سیستم اجتناب کنید.

 11. جواد گفت:

  با سلام مطلب تان خیلی عالی بود
  ساختمان ما 5طبقه و 5 واحد است که از اژیر کشیدنهای بی مورد سیستم اعلام حریق کلافه شدیم یک نفررا اوردیم همه دکتکتورهای 5 طبقه را تمیز و باد گرفته ولی متاسفانه هنوز هم بعضی مواقع اژیر بصدا در میاد ومیریم فیوز دستگاه راقطع و مجدد وصل میکنیم و باز تا اژیر بعدی که از چند ساعت و حتی تا چند روز و بعضا هم تا بیش از یکماه دیگه که بزند
  لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید چکار کنیم
  ممکنه خدا ناکرده یکبار هم براثر اتش سوزی اژیر بزند و ما به خیال اینکه مثل همیشه اژیر بی مورد است دیر تر به سراغ دستگاه بریم و یا برطبق منوال گذشته قطع کنیم صدا را و خسارت بیشتری حادث شود انوقت است که فرد خاموش کننده آژیر باید برود جواب اتش نشانی و دادگاه و غیره را بدهد
  متاسفانه خیلی از ساختمانها فقط برا بازدید مهندس ناظر و اتش نشانی و پایانکار شهرداری این سیستم ها را راه اندازی کرده وپس از اولین خرابی سیستم را قطع میکنند
  تشکر

  1. مدیر وبسایت گفت:

   درود به شما
   همانطور که حضرتعالی مشاهده و مطالعه کردید در مطلب بالا به موارد بسیاری که موجب آلارم بی مورد میشود اشاره شده که هر کدام ازین موارد به تنهایی موجب آژیر خطا و مزاحمت هایی برای ساکنین میشود.
   ابتدا باید از کیفیت تجهیزات و استاندارد بودن آنها و همینطور سازگاری کامل المان ها با هم مطمئن شوید. موارد زیر هم در بروز خطا تاثیر گذار هستند
   نصب و سربندی غیر اصولی
   ضعف باتری های پشتیبان
   عدم استفاده پیمانکار از کابل های استاندارد
   طول زیاد مسیر سیم کشی
   نصب سنسور ها در مکان نا مناسب
   و…

   پیشنهاد میکنم به صورت حضوری با یک کارشناس در محل ساختمان ملاقات کنید تا رفع ایراد توسط متخصص صورت بگیره و از دست کاری سیستم اجتناب کنید.

نظر و یا سوالی دارید، بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.