تنظیمات چشمی دزدگیر اماکن

تنظیمات چشمی دزدگیر

چشمی دزدگیر یک نوع سنسور تشخیص حرکت است گاهی لازم است که تنظیمات چشمی دزدگیر بطور دقیق انجام شود تا از بوجود آمدن هرگونه آژیر بی مورد جلوگیری گردد. بدین منظور با تنظیم جامپر چشم دزدگیر یا همان پین های داخل چشمی میتوان حساسیت این سنسور ها را تنظیم کرد. نحوه عملکرد چشمی دزدگیر به زبان ساده، تشخیص حرکت در محیط و فرمان رله چشمی به دستگاه مرکزی دزدگیر است. این فرمان باعث به صدا در آمدن صدای آژیر ها و برقراری تماس اضطراری می شود. در چشمی های با کیفیت قطعات و عدسی مرغوبی در ساخت آنها بکار رفته که بخوبی اشعه ساطح شده از سنسور مادون قرمز خود را در محیط آنالیز کرده و هرگونه تغییراتی رابه خروجی مدار منتقل میکند. پس از باز کردن درب چشمی مادون قرمز یا همان passive pir sensor برد چشمی را ملاحظه میکنید که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

ترمینال های تغذیه چشمی +۱۲v – GND

اغلب چشمی ها با برق ۱۲ولت تغذیه میشوند
بعد از سیم کشی چشمی دزدگیر در اکثر چشمی ها سیم تغذیه + و – به این دو ترمینال متصل میشود. تغذیه چشم های دزدگیر معمولا ۹ الی ۱۶ ولت مستقیم است. در چشم بیسیم دزدگیر اماکن تغذیه ۶ تا ۹ ولت می باشد که معمولا مدار این چشمی ها از طریق باتری و یا آداپتور تغذیه میشوند.

ترمینال NC-NO در سنسور تشخیص حرکت

ترمینال های آلارم فرمان آلارم را به دستگاه صادر میکنند
این ترمینالها به تیغه های رله داخلی چشم متصل هستند و اگر مدار کنتاکت مربوطه بصورت بسته باشد با علامت NC و اگر مدار باز باشد با علامت NO مشخص میشوند. با تغییر حالت ها از بسته به باز و از حالت باز به حالت بسته سنسور چشمی دزدگیر تحریک میشود. به یاد داشته باشید در صورت استفاده از چند سنسور چشمی باید جهت ارتباط مدار NC بین همه آنها، ترمینال های alarm یا همان NC را به صور سری میبندیم تا در صورت باز شدن هر نقطه از مدار (تحریک هر کدام از چشمی ها) فرمان آلارم به دستگاه دزدگیر صادر شود. در برخی از چشمی ها جامپر چشم دزدگیر برای تغییر حالت مدار از نوع NC به NO تعبیه شده که با تغییر دادن پین های داخل چشمی میتوان مدار بسته را به مدار باز تبدیل کرد.

ترمینال های TAMPER محافظ چشم مادون قرمز

ترمینال تامپر چه کاری انجام میدهد
این ترمینال ها اغلب بطور مستقیم به یک میکرو سوئیچ با تیغه باز متصل میشوند. این کلید در گوشه برد چشمی قرار دارد و همانند ترمینال های آلارم به صورت سریال سیم بندی میشوند. اگر این ترمینال ها را بطور منظم و سری به یک درگاه مشخص متصل کنیم عیب یابی چشمی دزدگیر راحت تر انجام میشود. وظیفه اصلی ترمینال تمپر در چشمی دزدگیر جلوگیری از خرابکاری احتمالی هنگام خاموش بودن سیستم میباشد. فراموش نکنید که در صورت استفاده از این ترمینال باید سیم کشی چشمی دزدگیر بطور جداگانه از ترمینال NC تا سانترال مرکزی انجام گیرد. عملکرد تمپرها بدین گونه است که با بستن درب چشمی تیغه یا شستی این سوئیچ مکانیکی در حالت فشار قرار گرفته و اتصال آن به صورت مدار بسته (NC) برقرار میشود. اگر کسی سعی بر باز کردن درب چشمی بکند فرمان آلارم صادر میشود

برنامه ریزی زون ۲۴ ساعته دزدگیر

فعال کردن مدار تامپر با تغییر برنامه دستگاه
پس از اتصال سیم های تمپر به مدار دزدگیر حتما باید برنامه ریزی زون مربوطه را به حالت ۲۴ ساعته یا مدار DAY تغییر برنامه داد تا حتی در زمان خاموش بودن کل سیستم در صورت باز شدن قاب روی چشم این مدار به طور مستقل و اضطراری فرمان آلارم را صادر کند. در اغلب دزدگیر های اماکن زون ۴ به عنوان زون ۲۴ ساعته قابل برنامه ریزی است.

این مقاله را هم بخوانید: راهنمای ست کردن چشم fox2 به دستگاه z4 ultra

اصلی ترین تنظیمات چشمی دزدگیر

اصلی ترین تنظیمات چشمی دزدگیر تنظیم برد چشمی، تنظیم led یا همان نمایشگر چشمی و تنظیم جامپر چشم دزدگیر بخصوص جامپر های پالس میباشد. در ادامه بطور مختصر به بررسی این تنظیمات میپردازیم.

تنظیم برد چشمی دزدگیر

تنظیم زاویه دید و ارتفاع چشمی
از مهمترین موراد تنظیمات چشمی دزدگیر، تنظیم برد چشمی است. بدین منظور پیچ یا گیره کوچکی که در گوشه برد قرار دارد را باز کنید و  با بالا بردن یا پایین اوردن برد چشمی زاویه و برد سنسور را تغییر با توجه به شرایط محل نصب چشمی دزدگیر تغییر دهید . در کنار این پیچ یک درجه قرار دارد که با مقدار عددی حک شده در کنار آن میتوان به طور دقیق برد را داخل قاب تنظیم کرد. در برخی از این سنسور ها، برد در جای خود فیکس شده و نیازی به تنظیم چشمی دزدگیر بصورت دستی نیست.

تنظیم LED چشم

خاموش و روشن کردن LED
این چراغ ال ای دی معمولا به رنگ قرمز و گاهی هم سبز است. و نشان دهنده حالت تحریک چشم میباشد که معمولا یک پین جهت خاموش شدن این LED بر روی برد اصلی وجود دارد. و با نوشته led off یا led on مشخص میشود.

تنظیم جامپر های PULSE

تنظیم حساسیت چشمی
یکی دیگر از قسمتهای مهم تنظیمات چشمی دزدگیر که کمتر به آن اشاره میشود تعداد پالس ارسالی میباشد. با تغییرحالت پین های پالس میتوان از بروز آلارم بی مورد در چشمی جلوگیری کرد ونوع تحریک را از تک پالس به دو یا سه پالس تحریک تغییر داد. در نتیجه چشم با دو یا سه پالس محیطی تحریک شود. توصیه میشود در صورتی که سنسور تشخیص حرکت در یک حالت پایدار مشغول بکار است و در زاویه و محل مناسبی نصب شده از دستکاری بی جهت این جامپر ها صرف نظر کنید. (حالت پیش فرض کارخانه بماند) همچنین باتوجه به تاخیر درارسال پالس ها درمحیط های باحساسیت کاری بالا بدون دلیل جامپر چشم دزدگیر را تغییر ندهید. حتماقبل ازهرگونه تغییراتی ازین قبیل بایک مشاور فنی مشورت لازم راداشته باشید. این موارد اغلب باعث اختلال در عملکرد pir ها خواهد شد. جهت آشنایی باpassive infrararde sensor ها میتوانید این مطلب رابخوانید.

مالکیت فکری و تولید این محتوا به ثبت رسیده و متعلق به مجموعه فنی مهندسی پارسا می باشد.
هرگونه کپی برداری از این مطالب ممنوع است و تنها با ذکر نام مجموعه فنی مهندسی پارسا و لینک این محتوا مجاز می باشد.

محبوب ترین چشمی های دزدگیر اماکن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره فروشگاه آنلاین فنی مهندسی پارسا

دوربین های مداربسته و دزدگیر های اماکن امروزه نقش انکار ناپذیری در تامین امنیت و جلوگیری از جرم و جنایت در جامعه دارند. ما با بیش از یک دهه فعالیت در این عرصه نیاز مخاطبان خود را شناخته و میدانیم که در عصر تکنولوژی بررسی، تحقیق و استعلام از قیمت کالا لازمه یک خرید اینترنتی موفق بشمار میرود. به دور از هرگونه شعاری تضمین اصالت و کیفیت کالا و ارائه قیمت مناسب و واقعی برای ما ارزش محسوب شده و سخت کوشانه به آن پایبندیم. فنی مهندسی پارسا با اتکا به دانش فنی و شناخت دقیق از بازار سیستمهای حفاظتی و نظارتی، همواره سعی دارد با ارائه قیمت های واقعی و رقابتی، مشاوره پیش از خرید، پشتیبانی و خدمات پس از فروش موثر، رضایت خریداران خود را جلب کرده و سهم کوچکی در تامین امنیت خانواده ایرانی داشته باشد.

سایت فنی مهندسی پارسا مرجع خرید محصولات حفاظتی و نظارتی است و در این راستا اصالت کالای خریداری شده از این مجموعه تضمین میگردد.

کانال تلگرام فنی مهندسی پارسا

مشاوره تلفنی:۰۹۳۵۵۴۶۳۰۶۹
مشاوره تلگرامی: psscctv@
ثبت سفارش : ۰۲۱۳۳۳۵۳۱۹۷
ثبت سفارش : ۰۲۱۳۳۳۴۵۵۰۷

ما فقط یک فروشگاه مجازی نیستیم... ما فقط یک فروشگاه مجازی نیستیم...

مقالات آموزشی

کاتالوگ دزدگیر گپ g11
معرفی dvr مناسب
دوربین مدار بسته ارزان
خرید پک دوربین مداربسته
هزینه دوربین مدار بسته
چه دوربینی بخرم
انواع دوربین مدار بسته
حسگر مادون قرمز
پیشگیری از سرقت منزل
نمایشگر دوربین مدار بسته
اجزای سیستم مدار بسته
دلایل استفاده از هارد دیسک مخصوص دوربین مداربسته
عملکرد دزدگیر اماکن
دزدگیر بی سیم
معایب چشم بیسیم دزدگیر
بهترین مارک دزدگیر اماکن
ضرورت نصب دزدگیر اماکن
انواع دزدگیر اماکن
دلایل نصب دزدگیر
سری کردن چشمی دزدگیر
نصب و راه اندازی دزدگیر اماکن
کد دهی چشمی بیسیم
تنظیمات چشمی دزدگیر
نصب دزدگیر کلاسیک
تاریخچه دوربین مدار بسته
نصب چشمی دزدگیر
سنسور تشخیص حرکت
تاریحچه دزدگیر اماکن
آژیر بی مورد

محتوای این سایت توسط تیم فنی مهندسی پارسا تهیه شده است. هر گونه کپی برداری غیر مجاز، پیگرد قانونی دارد.

     طراحی و توسعه توسط داده پردازی آبانمهر