آموزش نصب و راه اندازی دزدگیر اماکن, اخبار و مقالات دزدگیر اماکن, مشاوره خرید دزدگیر اماکن, مقالات

آموزش سری کردن چشمی دزدگیر

سری کردن چشمی دزدگیر

سری کردن چشمی دزدگیر از ابتدایی ترین اقداماتی است که باید در نصب دزدگیر های اماکن فرا گرفت. خیلی ساده بگوئیم اگر تعداد رادار دزدگیر بیشتر از یک عدد بود حتما باید آموزش نصب چشمی دزدگیر و سری کردن چشمی دزدگیر را بطور صحیح بیاموزیم.

اتصال چشمی به دستگاه مرکزی

بطور معمول هر دستگاه دزدگیر اماکن دارای ۴ تا ۶ زون میباشد که میتوان ۴ تا ۶ عدد چشمی را بطور مستقیم و موازی به زون ها وصل کرد. در صورت تحریک رادار دزدگیر زون مربوطه فعال میشود و فرمان آلارم توسط دستگاه صادر گردد. اما در مواقعی که تعداد چشمی ها بیش از تعداد زون ها باشد باید سری کردن چشمی دزدگیر را اجرا کنیم. برای سری کردن چشمی های دزدگیر با هم توجه داشته باشید که تنها باید از کانکتور های com و nc یا همان تیغه بسته رله چشمی استفاده کرد. پس از اتصال تغذیه به تمامی چشمی های دزدگیر باید در مدار هر زون یک حلقه بسته ایجاد کرد یا به اصطلاح تخصصی تر زون باید normal close (در حالت عادی بسته) باشد. با یک مثال عملی نحوه سری کردن رو آموزش خواهیم داد.

کابل کشی و نصب چشم دزدگیر

پس از نصب پنل مرکزی دزدگیر نوبت به کابل کشی و ارتباط بین سانترال دزدگیر و سری کردن چشمی دزدگیر میرسد. کابل استاندارد برای نصب دزدگیر اماکن کابل زوج دار مخابراتی با سطح مقطع ۰٫۶ میباشد سعی کنید از مرغوب ترین کابل برای فرآیند سیم کشی دزدگیر اماکن استفاده کنید. هر چشمی برای اتصال به پنل دزدگیر به چهار سیم نیاز دارد ۲ سیم برای + و – تغذیه ۱۲ ولت و دو سیم نیز برای اتصال ترمینال nc,com چشمی به ترمینال z یا همان زون های دستگاه

روش سری کردن چشمی دزدگیر

فرض کنید قرمز و مشکی مثبت و منفی تغذیه ما هستند و زرد و سبز هم دو سیم برای آلارم چشمی ها .. خب در صورتی که به هر زون یک چشم اتصال بدهیم ۴ سیم رنگی به ۴ ترمینال چشم وصل میشود. اما اگر ۲ چشمی داشته باشیم شرایط به گونه دیگری است. چشم اول با سه سیم و چشم دوم با چهار سیم وصل میشود. یعنی تغذیه چشمی ها (+ و – ) به صورت موازی و زون ها به صورت سری متصل میشود.

این مقاله را هم بخوانید: راهنمای ست کردن چشم fox2 به دستگاه z4 ultra

چشمی اول قرمز مشکی و سبز چشمی دوم قرمز مشکی سبز و زرد چشمی اول سری و چشمی دوم موازی نصب میشود. برای سری کردن چشمی دزدگیر باید در چشم اول سیم سبز چیده شود و هر سر سیم به یکی از ترمینالهای چشمی وصل شود. مثلا اگر ۵ چشمی قرار است به زون دستگاه دزدگیر وصل کنیم چشمی اول و دوم و سوم و چهارم سیم های قرمز و مشکی و سبز متصل میشوند و در چشم پنجم (چشم آخری یا همان ته خط ) چون به انتهای کابل میرسیم سیم سبز به ترمینال com و سیم زرد به ترمینال nc متصل میشود و بدین در صورت خاموش بودن چشمی ها و عدم تحریک آنها یک حلقه بسته را در مدار دزدگیر شاهد هستیم. نمونه اتصال سریال سه مقاومت با منبع را اینجا مشاهده کنید

چند توصیه مهم هنگام نصب چشم دزدگیر

حتما و حتما از کابل استاندارد استفاده کنید
از محکم بودن سیم ها پشت ترمینال اطمینان حاصل کنید
پس از نصب حتما تست چشمی انجام شود
چند رشته سیم اضافی برای آینده کنار بذارید
مکان چشمی رو به آفتاب نباشد
چشمی را در کنار ادوات فرکانسی نصب نکنید
نصب چشم دزدگیر کنار دستگاه مرکزی الزامی است
چشمی دزدگیر کنار بخاری و کولر نصب نشود
حتی الامکان چشمی رادر کنج اتاق و زاویه دار نصب کنید

این مقاله را هم بخوانید: تنظیمات چشمی دزدگیر اماکن

مالکیت فکری و تولید این محتوا به ثبت رسیده و متعلق به مجموعه فنی مهندسی پارسا می باشد. هرگونه کپی برداری از این مطالب ممنوع است و تنها با ذکر نام مجموعه فنی مهندسی پارسا و لینک این محتوا مجاز می باشد.

نظر و یا سوالی دارید، بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *